YMA
Screen

And Canada’s Youth Media Alliance nominees are…

Canada's Youth Media Alliance (YMA) has revealed the 2013 TV and digital production nominations for its Awards of Excellence, which recognizes those breaking ground in the field of children's screen entertainment. Award winners will be announced at the upcoming awards gala on May 28.
March 28, 2013

Canada’s Youth Media Alliance (YMA) has revealed the 2013 TV and digital production nominations for its Awards of Excellence, which recognizes those breaking ground in the field of children’s screen entertainment in that country. Award winners will be announced at the upcoming awards gala being held on May 28 in Toronto.

This year’s nominees include:

Best Television Program, All Genres, Ages 3–5 Category

  • Are we there yet?: World Adventure (Japan-Ninja) – produced by Sinking Ship Entertainment, aired on CBC, Treehouse
  • Kids’ CBC (Wowie Woah Woah!) – produced by Canadian Broadcasting Corporation, aired on CBC
  • Poppetty in The Fall – produced by Folimage Studio, CarpeDiem Film & TV NFB, aired on TVO

Best Television Program, All Genres, Ages 6–8 Category

  • Beats in Bites (season 1) (Hum de Dum) – produced by Genuine Pictures aired on TVO
  • Finding Stuff Out (Sickness) – produced by Apartment 11 Productions, aired on TVO
  • Giver (Newmarket – Car Park) – produced by Sinking Ship Entertainment, aired on TVO
  • TVOKids – Mark’s Moments (Braun Brothers) – produced by TVO, aired on TVO

Best Television Program, All Genres, Ages 9–12 Category

  • Cross Country Fun Hunt (Nova Scotia to PEI) – produced by Apartment 11 Productions, aired on CBC
  • Mr. Young (Mr. Spring Break Part. 2) – produced by Thunderbird Films, aired on YTV
  • My Babysitter’s A Vampire (Fanged & Furious) – produced by Fresh TV, aired on Teletoon

Best Television Program, All Genres, Teen Category

  • IN REAL LIFE 3 (Marine Survivalists) – produced by Apartment 11 Productions, aired on YTV
  • Degrassi (Never Ever, Part Two) – produced by: Epitome Pictures Inc., aired on: Much Music

Best Television Program, Animation, Ages 3–5 Category

  • Daniel Tiger’s Neighbourhood (Daniel’s Birthday) – produced by: Fred Roger’s Company, Out of the Blue, 9 Story Entertainment, aired on: CBC
  • Justin Time (Yodel Odel Day/Marcello’s Meatballs) – produced by: Guru Studio, aired on: Discovery Kids, Disney Junior Canada, SkyLife, Hop TV, SPROUT, ETV, YLE, SRTL, TINY POP, VRT
  • Stella and Sam (Night Fairies) – produced by: Radical Sheep Productions Inc., aired on: Disney Junior Canada

Awards of Excellence for Best Television Program, Animation, Ages 6–8 Category

  • Jack (Sleepwalking Jack) – produced by: Groupe PVP inc., Sparky Animation, aired on: TVO
  • Rated A for Awesome (Me Ugh, You Awesome/Dancing More or Less) – produced by: Nerd Corps Entertainment, aired on: Disney XD, YTV
  • Scaredy Squirrel (Perfect Pickle/Goat Police) – produced by: Corus Entertainment, Nelvana Ltd., aired on: YTV

Best Television Program, Animation, Ages 9–14 Category

  • Almost Naked Animals (Horn Swoggled) – produced by: 9 Story Entertainment, aired on: YTV
  • Jimmy Two-Shoes (Toast Busters/Beezy 2.0) – produced by: Breakthrough Entertainment, aired on: Teletoon
  • Slugterra (The World Beneath Our Feet, Part 1) – produced by: Nerd Corps Entertainment, aired on: Disney XD

Best Television Program, Interstitial, All Ages Category

  • FIVE (Asian Elephants, England, Great Barrier Reef, Giraffes, Galapagos Islands, Kenya, Gorillas, Tunisia, Chichen Itza, Taxis, Chimps, Boobies, Barbados)– produced by: Genuine Pictures Inc., aired on: TVO, SCN, Knowledge Network
    • Gisele’s Big Backyard (Fun and Friends in the Backyard!) – produced by: TVO, aired on: TVO
    • The Beet Party (Beet Scratch, Carrots and Elastics, Candy with Golden Wrapper, Cherry) – produced by: ToonBox Entertainment, Redrover Co.., aired on: BBC Kids Canada

Best Original Digital Content

  • i Learn With Boing: Ocean Adventures! – produced by: Tribal Nova
  • kidscbc.ca – produced by: Canadian Broadcasting Corporation
  • Ruby Skye P.I.: The Haunted Library – produced by: (Jill Golick Enterprises) Story2.OH

Best Convergent Website

  • Cross Country Fun Hunt Interactive – produced by: Apartment 11 Productions
  • Finding Stuff Out Online – produced by: Apartment 11 Productions, Smiley Guy Studios
  • Giver-tv.com – produced by: Sinking Ship Entertainment

Best Convergent App

  • Dino Dan Mobile Apps – produced by: Sinking Ship Entertainment
  • The Degrassi Mobile Game – produced by: Epitome Pictures Inc.
  • TVOKids – Gisele’s Letter Tree – produced by: TVO

The YMA will also be presenting the Grand Prize and the all-new Parents’ Choice Award, as well as the Outstanding Achievement Award and Emerging Talent Award – recipients for these last two honours will be announced soon.

 

About The Author
Wendy is Kidscreen’s Associate Editor. When she’s not sourcing material for the brand's daily email newsletter, she’s researching, writing and connecting with others about the newest trends in digital media. Contact Wendy at wgoldman@brunico.com.

Menu

Brand Menu