WethePeople (2)
Screen

Activism, Netflix dominate Kidscreen Awards nominations

PBS KIDS Talk About: Race and Racism and Nick News are in the running for trophies, but with a total of 20 shortlisted entries, the SVOD has stolen the spotlight again.
November 30, 2021

For a second year in a row, Netflix has nabbed the most Kidscreen Awards nominations with a total of 20 shortlisted entries. Following close behind is ViacomCBS with 15—more than double the seven nominations it received in 2021. And PBS KIDS is also up there with 11 shortlisted entries, including a Best One-Off, Special or TV Movie nod for PBS KIDS Talk About: Race and Racism.

This is just one of many nominations this year for programming focused on activism and giving underrepresented youth a voice. Netflix’s animated musical series We the People (pictured) is in the running for three trophies in the tweens/teens categories, including Best New Series and Best Inclusivity; Nickelodeon’s current events series Nick News is nominated for Best New Series (tweens/teens); Sesame Workshop’s Proud of Your Eyes is on the shortlist for Best Short Film (kids); and Sky Kids’ FYI’s Kidversation is a hopeful in the Best Inclusivity (tweens/teens).

Winners will be announced at a special awards ceremony hosted by actor/comedian Grey Griffin that will be held at Kidscreen Summit 2022 in Miami on February 15.

Here is the complete list of nominees:

PRESCHOOL PROGRAMMING

Best New Series
Ridley Jones (Netflix, Laughing Wild, Brown Bag Films)
Trash Truck (Glen Keane Productions, Netflix)
Waffles + Mochi (Higher Ground Productions, Netflix)

Best Animated Series
Madagascar: A Little Wild (DreamWorks Animation)
Ridley Jones (Netflix, Laughing Wild, Brown Bag Films)
Trash Truck (Glen Keane Productions, Netflix)

Best Live-Action Series
Helpsters (Sesame Workshop, Apple TV+)
Izzy’s Koala World (Dodo Productions, Netflix)
Sesame Street, season 51 (Sesame Workshop, HBO)

Best Mixed-Media Series
Gabby’s Dollhouse (DreamWorks Animation, Netflix)
JoJo and Gran Gran (BBC Children’s In-House Productions, A Productions, CBeebies)
Waffles + Mochi (Higher Ground Productions, Netflix)

Best One-Off, Special or TV Movie
“Molly and the Great One”—Molly of Denali (GBH Kids, Atomic Cartoons, PBS KIDS)
PBS KIDS Talk About: Race and Racism (PBS KIDS, Crossroads Productions)
Zog and the Flying Doctors (Magic Light Pictures)

Best Holiday or Special Episode
A Trash Truck Christmas (Glen Keane Productions, Netflix)
“Blue’s Night Before Christmas”—Blue’s Clues & You (9 Story Media Group, Nick Jr.)
“Holiday at Hoopers”—Sesame Street, season 51 (Sesame Workshop, HBO Max)

Best Inclusivity
Magic Hands Black History Songs (Flashing Lights Media, CBeebies)
Mira, Royal Detective (Wild Canary, Disney Junior)
Waffles + Mochi (Higher Ground Productions, Netflix)

KIDS PROGRAMMING

Best New Series
Centaurworld (Netflix, Sketchshark Productions)
Kid Cosmic (Netflix)
The Patrick Star Show (Nickelodeon Animation Studio)

Best Animated Series
Centaurworld (Netflix, Sketchshark Productions)
Jurassic World: Camp Cretaceous (DreamWorks Animation, Netflix)
Looney Tunes Cartoons (Warner Bros. Animation, HBO Max)

Best Live-Action Series
Family Reunion (Netflix)
Odd Squad (Fred Rogers Productions, Sinking Ship Entertainment, PBS KIDS)
Stardust (NRK)

Best Mixed-Media Series
Alien TV (Entertainment One, POP Family Entertainment, Netflix, Nine Network)
Club Mundo Kids (Exile Content Studio)
Sisimpur—Bangladeshi adaptation of Sesame Street (Sesame Workshop Bangladesh, Ddhoni Chitra Limited)

Best One-Off, Special or TV Movie
All Star Nickmas Spectacular (Nickelodeon)
Arlo the Alligator Boy (Netflix)
Mum is Pouring Rain (Laïdak Films, Dandelooo)

Best Holiday or Special Episode
“Bramley Holiday”—It’s Pony (Nickelodeon)
“The Lonely Haunts Club 3: La Llorona”—Victor and Valentino (Cartoon Network Studios)
“Winter Break”—Craig of the Creek (Cartoon Network Studios)

Best Short Film
Coffee RunIt’s Pony (Nickelodeon)
Proud of Your Eyes #Coming Together (Sesame Workshop)
The Wonton Warrior (Saffron Cherry, CBBC)

Best Inclusivity
16 Hudson (Big Bad Boo Studios)
“Freestyle” —Snaps (Threewise Entertainment, CBBC)
Young, Black & British—Hear Us: A Newsround Special, Part 1 (BBC Children’s In-House Productions, CBBC)

TWEENS/TEENS PROGRAMMING

Best New Series
HouseBroken (Bento Box Entertainment, Kapital Entertainment, Fox Entertainment)
Nick News (Nickelodeon)
We the People (Higher Ground Productions, Laughing Wild, Netflix)

Best Animated Series
Bob’s Burgers (Bento Box Entertainment, 20th Television)
Central Park (20th Television, Apple TV+)
We the People (Higher Ground Productions, Laughing Wild, Netflix)

Best Live-Action Series
Jenny (Productions Avenida)
Serengeti II (XIX Entertainment, John Downer Productions, Discovery)
The Bold Type (Universal Television, The District)

Best Mixed-Media Series
About Mental Health/On Parle de Santé Mentale (Écho Média, Télé-Québec)
Live from Mount Olympus (TRAX from PRX, Onassis Foundation)
The First Years (Zone3)

Best One-Off, Special or TV Movie
Disney Holiday Magic Quest (Disney Channel, 7Ate9 Entertainment)
NFL Wild Card (Nickelodeon)
Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse (Hartswood Films, Sky One)

Best Holiday or Special Episode
“Craftenstein’s Monster”—Craftopia (HBO Max, B17)
“Who’s Afraid of Boomsday?”—HouseBroken (Bento Box Entertainment, Kapital Entertainment, Fox Entertainment)

Best Inclusivity
Central Park (20th Television, Apple TV+)
FYI’s Kidversation (Fresh Start Media, Sky News, Sky Kids)
We the People (Higher Ground Productions, Laughing Wild, Netflix)

Shortlisted entries in the Programming categories will be reviewed and assessed by a fresh panel of judges, including Rick Clodfelter (Disney Branded TV), Libbie Doherty (ABC Australia), Luiz Felipe Figueira (Gloob), Craig Hunter (YouTube), Yann Lebasque (TF1), Leslie Lee (WarnerMedia Kids APAC),  Sarah Muller (BBC Children’s), Nikki Reed (HBO Max), Linda Simensky (Duolingo), Morten Skov Hansen (DR Ultra), Tara Sorensen (Apple TV+) and Heather Tilert (Netflix).

Best Inclusivity entries were reviewed and assessed by a jury that includes Lauren Appelbaum (RespectAbility), Mounia Aram (Mounia Aram Company), Musa Brooker (Six Point Harness), Yatibaey Evans (GBH Kids), Jay Francis (Disney Television Animation), Sameer Gardezi (Break the Room), Sarah Haasz (Pillango Productions), Grainne McGuinness (Paper Owl Films), David Michel (Cottonwood Media), Zulema Uriarte (Netflix) and Wanda Witherspoon (Sesame Workshop).

BROADCASTING

Channel of the Year
CBBC
Nickelodeon
PBS KIDS

Best On-Air Host or Hosting Team
Spencer, Tyra, Alex, Duhin and RikiMisu—The Zone, Zone Weekend and Big Fun Movies (YTV)
Trevor Noah—TIME Kid of the Year (Nickelodeon)
Zachary Noah Piser—Camp TV (THIRTEEN)

Best Kids-Only Streaming Service
Hellosaurus
Pinna
Sensical

DIGITAL—PRESCHOOL

Best Alternative Game
Hey Duggee: The Busy Day Badge (Jollywise, BBC)
Roll to the Rescue (GBH, Hero4Hire, PBS KIDS)
Scribbles and Ink: Far and Away (GBH Kids, Global Mechanic)

Best Game App—Branded
Dino Dana—Fossil Hunt (Sinking Ship Interactive)
On the Job (Noggin)
PBS KIDS Games (PBS KIDS, Goodboy Digital)

Best Game App—Original
OK Play (OK Play)
Pango Games & Stories (Studio Pango)

Best Learning App—Branded
BYJU’s Magic Work Books featuring Disney (BYJU’S)
Noggin (Noggin)
Play Along with Miffy (Azerion, Mercis B.V.)

Best Learning App—Original
iCan (First Media, Applicaster)
Lingokids (Lingokids)
Sago Mini School (Sago Mini)

Best Web/App Series—Branded
Awesome Alaskan KidsMolly of Denali (GBH Kids, PBS KIDS)
Rhymes Through Times (Noggin)
The Wiggles + You (Hellosaurus, The Wiggles)

Best Web/App Series—Original
Cool School: Story Time with Ms. Booksy (Driver Studios)
Maria Mini Explorer (Turtlebox Productions)

Best Website
Daniel Tiger’s Neighborhood (Fred Rogers Productions, Schell Games, PBS KIDS)
Donkey Hodie (Fred Rogers Productions, Curious Media, PBS KIDS)
PBS KIDS (PBS KIDS)

Best YouTube Channel
Blue’s Clues & You (Nick Jr.)
PBS KIDS (PBS KIDS)
Sesame Street (Sesame Workshop)

DIGITAL—KIDS

Best Alternative Game
Horrible Histories: Beastly Boxset (Jollywise, BBC)
Miraculous RP: Quests of Ladybug & Cat Noir (ZAG Games, Toya)
The Last Kids on Earth and the Staff of Doom (Atomic Cartoons, Outright Games)

Best Game App—Branded
Disney Coloring World (Story Toys)
Hot Wheels Unlimited (Budge Studios, Mattel)
Screens Up by Nickelodeon (Nickelodeon, ViacomCBS, Monterosa)

Best Game App—Original
Namoo (Baobab Studios)
Taniwha (Adrenalin Games)
Toca Life World (Toca Boca)

Best Learning App—Branded
BYJU’s Learning App featuring Disney (BYJU’S)
Cyberchase: Echo Explorers (THIRTEEN, FableVision, The WNET Group)
Marvel Hero Tales (Kuato Studios, Marvel) 

Best Learning App—Original
Da Vinci Kids (Da Vinci Kids, Macademia)
DIY—The Learning Community (DIY—The Learning Community, Kyt Technologies)
Pinna (Pinna)

Best Web/App Series—Branded
Barbie Vlog (Mattel TV)
Next Level Kart Racers (Nickelodeon)
Star Stable Mistfall (Ferly Animation)

Best Web/App Series—Original
According to Kids (CBC Kids)
Denis and Me (Headspinner Productions)
The Solutioneers (Shaftesbury)

Best Website
Cartoon Network Climate Champions (Cartoon Network, Jollywise)
DIY (Kyt Technologies)
Nick Helps (Nickelodeon, ViacomCBS, House of V)

Best YouTube Channel
Bakugan (Spin Master)
Denis and Me (Headspinner Productions)
Maddie Moate: Let’s Go Live with Maddie & Greg (Maddie Moate & Greg Foot)

Shortlisted entries in the Digital categories will be judged in a final round by Damon Berger (WildBrain Spark), Andrew Chan (Mattel), Sunil Gunderia (Age of Learning), Justin Hsu (MarcoPolo Learning), Michael Levine (Noggin), Rob Lowe (LEGO Ventures), Nancy MacIntyre (Sandbox Kids), Bonnie Rosen (Disney Accelerator), Dana Ware (Dark Slope Studios) and Gerald Youngblood (Tankee).

Additional details about the Kidscreen Awards—including categories, eligibility, judging and entry process—can be found on the Kidscreen Awards website.

About The Author
Jeremy is the Features Editor of Kidscreen specializing in the content production, broadcasting and distribution aspects of the global children's entertainment industry. Contact Jeremy at jdickson@brunico.com.

Menu

Brand Menu