Maya and the Three Netflix

Who scored an Annie nomination?

Netflix collected a total of 51 nods, and The Mitchells vs. The Machines and Raya and the Dragon are frontrunners in multiple film categories.
December 22, 2021

The 49th annual Annie Awards have given an early holiday gift to some animation producers, especially those making content for Netflix. The streamer’s projects received 51 nominations in categories including Best Feature, Best Preschool TV/Media and Best Feature Direction, with Maya and the Three (pictured) and The Mitchells vs. The Machines getting eight nods each.

Disney projects were shortlisted 24 times in the Best Feature and Best Character Animation in a Video Game categories, and Sony has 15 chances to win awards including Best Feature and Best Writing for a Feature.

In addition to The Mitchells, this year’s top nominated movies include Disney’s Luca (eight nominations), Encanto (nine nominations) and Raya and the Dragon (10 nominations).

The Annie Awards ceremony is set to take place live in LA on February 26. Here are the nominees in a few key categories, with a complete list available online.

Best Feature

Encanto (Walt Disney Animation Studios)

Luca (Pixar Animation Studios)

Raya and the Last Dragon (Walt Disney Animation Studios)

Sing 2 (Illumination)

The Mitchells vs. The Machines (Sony Pictures Animation for Netflix)

Best Indie Feature

Belle (Studio Chizu/Distributed by GKIDS)

Flee (Final Cut For Real, Sun Creature, Vivement Lundi!, MostFilm, Mer Film, VICE, Left HandFilms, Participant)

Fortune Favors Lady Nikuko (STUDIO 4˚C/Distributed by GKIDS)

Pompo the Cinephile (CLAP Animation Studio/Distributed by GKIDS)

The Summit of the Gods (Julianne Films, Folivari and Mélusine Productions Present in co-production with France 3 Cinéma and Auvergne-Rhône-Alpes Cinéma, in association with Wild Bunch, Palatine Etoile 17, Cinémage 14 and Indéfilms 8, for Netflix)

Best Short Subject

Bestia (Trebol 3 Producciones, MALEZA Estudio)

Easter Eggs (Animal Tank/Brecht Van Elslande)

MAALBEEK (Films Grand Huit Films à Vif)

Night Bus (Joe Hsieh Independent Production)

Steakhouse (Finta Film, Fabian & Fred, RTV Slovenija, Miyu Productions)

Best TV/Media—Preschool

Ada Twist, Scientist (Laughing Wild, Higher Ground Productions, Wonder Worldwide, Netflix)

Muppet Babies (ODDBOT INC)

ODO (Sixteen South and Letko)

Stillwater (Scholastic Entertainment/Gaumont/Polygon Pictures, in association with Apple)

Xavier Riddle and the Secret Museum (9 Story Media Group/Brown Bag Films)

Best TV/MediaChildren

Amphibia (Walt Disney Television Animation)

Carmen Sandiego (Houghton Mifflin Harcourt Publishing and DHX Media for Netflix)

Dug Days (Pixar Animation Studios)

Maya and the Three (Netflix)

We the People (Laughing Wild, Higher Ground Productions, Netflix)

About The Author

Search

Menu

Brand Menu