trollhunters
Featured

SVODs gain ground in Children’s Daytime Emmy noms

Netflix and Amazon surpassed PBS for the most 2017 Daytime Emmy Awards nominations, driven by hit shows Trollhunters (pictured) and Annedroids.
March 23, 2017

With 14 and 10 nominations, respectively, Odd Squad  and Sesame Street lead the field once again for the most-nominated kids series for the 2017 Daytime Emmy Awards.

Thanks to five Emmy nominations for the all-new Amazon original preschool series Bookaboo, Toronto-based Sinking Ship Entertainment surpassed its record of 20 noms in 2016 with 27 this year, when factoring in the studio’s additional nominations for Odd Squad, Annedroids and Dino Dan.

This year’s 44th awards ceremony of the Daytime Emmys will take place in L.A. on April 30. The Daytime Creative Arts Emmy Awards gala will be held on April 28.

Looking at networks, SVOD giants Netflix and Amazon picked up 36 and 25 nominations, respectively. For Netflix, it upped its total by eight compared to last year, while Amazon earned 10 more noms this year versus 2016.

PBS, meanwhile, which pulled in the most nominations last year with 32, dropped to 22 nominations in 2017. Nickelodeon earned 18 nominations, six fewer than last year.

As for the Mouse House, Disney Jr., Disney Channel and Disney XD combined for 22 nominations.

Here are the nominees for the key kids categories:

Outstanding Children’s Preschool Series
Bookaboo (Amazon, Sinking Ship Entertainment)
Dino Dan: Trek’s Adventures (Nickelodeon, Sinking Ship Entertainment)
Mutt & Stuff (Nickelodeon, Marty Krofft, Sid Krofft, Cesar Millan, Bradley Zweig)
Sesame Street (HBO, Sesame Workshop)
Sunny Side Up (Sprout)

Outstanding Children’s Series
Annedroids (Amazon, Sinking Ship Entertainment)
Give (NBC, Executive Producers Robert Friedman, Kate Kenny, Anthony Melikhov, Dave Morgan, Gary Reeves, Maria Simone,Pete Sniderman, Blair Underwood, Chad Warren)
Odd Squad (PBS, Sinking Ship Entertainment, co-produced with The Fred Rogers Company)
This Just In (POP TV, Executive Producers David McKenzie, Laura McKenzie, Elizabeth Stanton)
Xploration DIY Sci (SYNDICATED, Executive Producers Steve Rotfeld, Steve Spangler)

Outstanding Preschool Children’s Animated Program
Ask the StoryBots (Netflix, Executive Producers Evan Spiridellis, Gregg Spiridellis)
Peg+Cat (PBS, The Fred Rogers Company, 9 Story Media Group)
The Snowy Day (Amazon)
Tumble Leaf (Amazon, Bix Pix)
Wallykazam! (Nickelodeon)

Outstanding Children’s Animated Program
Milo Murphy’s Law (Disney Channel)
Dragons: Race to the Edge (Netflix, Dreamworks Animation)
LEGO Star Wars: The Freemaker Adventures (Disney XD)
The Mr. Peabody & Sherman Show (Netflix, Dreamworks Animation)
Lost in Oz: Extended Adventure (Amazon)

Outstanding Special Class Animated Program
The Boy Who Learned To Fly (YouTube)
A Love Story (YouTube)
Octonauts (Disney Jr.)
Taking Flight (www.takingflightfilm.com)
Trollhunters (Netflix, Dreamworks Animation)

Outstanding Writing in a Preschool Animated Program
Peter Rabbit (Nickelodeon, Head Writers: Mark Huckerby, Nick Ostler)
Bubble Guppies (Nickelodeon, Head Writers: Jonny Belt, Robert Scull; Writer: Lucas Mills)
Octonauts (Disney Jr., Head Writer: Stephanie Simpson; Writer: Gabe Pulliam)
Justin Time GO! (Netflix, Writers: James R. Backshall, Jiro Okida, Jeff Sweeney, John Van Bruggen, Craig Young)
Beat Bugs (Netflix, Writers: Joshua Mapleston, Cleon Prineas, Josh Wakely)
Doc McStuffins: Toy Hospital (Disney Jr., Creator/Executive Producer/Story Editor: Chris Nee; Co-Executive Producer/Co-Story Editor: Kent Redeker; Writers: Chelsea Beyl, Kerrie Grant)

Outstanding Writing in an Animated Program
All Hail King Julien (Netflix, Dreamworks Animation, Writer: Mitch Watson; Staff Writers: Sharon Flynn, Benjamin Lapides, Elliott Owen; Story Editor: Michael Ryan)
Trollhunters (Netflix, Dreamworks Animation, Writer: Marc Guggenheim)
Harvey Beaks (Nickelodeon, Staff Writers: C.H. Greenblatt, Shane Houghton, Kevin A. Kramer, Amalia Levari; Story Editor: Dani Michaeli)
Milo Murphy’s Law (Disney Channel, Writers: Jeff “Swampy” Marsh, Kyle Menke, Dan Povenmire)
Lost in Oz: Extended Adventure (Amazon, Writers: Abram Makowka, Darin Mark, Jared Mark)

Outstanding Writing in a Children’s or Preschool Children’s Series
Annedroids (Amazon, Writers: J.J. Johnson, Christin Simms, Amanda Spagnolo)
Bookaboo (Amazon, Writers: Lucy Goodman, Andrew Viner)
Odd Squad (PBS, Head Writer: Tim McKeon; Writers: Amy Benham, Charles Johnston, Adam Peltzman; Story Editors: Mark De Angelis, Robby Hoffman)
Sesame Street (HBO, Head Writer: Joey Mazzarino; Writers: Molly Boylan, Geri Cole, Annie Evans, Christine Ferraro, Michael Goldberg, Emily Kingsley, Luis Santeiro, Ed Valentine, Belinda Ward, John Weidman)
Weird But True! (National Geographic, Writer: Charlie Engelman)

Visit www.emmyonline.com for the full list of nominees.

About The Author
Jeremy is the Features Editor of Kidscreen specializing in the content production, broadcasting and distribution aspects of the global children's entertainment industry. Contact Jeremy at jdickson@brunico.com.

Menu

Brand Menu