News

And the KidScreen Awards nominees are…

We've narrowed down the list of nominees for our upcoming 2011 KidScreen Awards, which pay tribute to outstanding content from around the world that entertains and engages children and their families.
December 7, 2010

We’ve narrowed down the list of nominees for our upcoming 2011 KidScreen Awards, which pay tribute to outstanding content from around the world that entertains and engages children and their families.

The following finalists will now undergo a final round of professional judging, and the winners will be announced at KidScreen Summit, which takes place between February 15 and 18 in New York. Summit delegates are invited to attend the evening ceremony on Thursday, February 17. And without further ado…

For the Preschool category, the nominees are:

Best Animated Series
Dinosaur Train (entered by The Jim Henson Company)
Pink Panther and Pals (entered by MGM Studios and Rubicon Entertainment)
Uki (entered by Universal Music II)

Best Non-Animated or Mixed Series
In the Night Garden (entered by Ragdoll Productions)
Sesame Street (entered by Sesame Workshop)
Yo Gabba Gabba! (entered by Wildbrain!)

Best One-Off, Special or TV Movie
Ble Mae Cyw? (entered by S4C)
The Adventures of Charlotte and Henry (entered by Optimistic Pictures)

Best Companion Website
Driver Dan’s Story Train (entered by TwoFour54)
SesameStreet.org (entered by Sesame Workshop)
ZingZillas: The Big Coconut Adventure (entered by Plug-In Media)

Kids category nominees include:

Best Animated Series
Hero 108 (entered by Moonscoop)
Pink Panther and Pals (entered by MGM Studios and Rubicon Entertainment)
Shaun the Sheep (entered by the BBC)

Best Non-Animated or Mixed Series
Deadly 60 (entered by the BBC)
Dino Dan (entered by Sinking Ship Entertainment)
Horrible Histories (entered by the BBC)

Best Companion Website
Fizzy’s Lunch Lab (entered by Cloudkid)
Horrible Histories (entered by the BBC)
Phineas & Ferb (entered by Disney Interactive)

For Tweens/Teens segment, the nominees are:

Best Animated Series
The Dukes of Broxstonia (entered by the Australian Broadcasting Corporation)
Teen Days (entered by Cartoon One)
Total Drama World Tour (entered by Fresh TV)

Best Non-Animated or Mixed Series
How to be Indie (entered by Heroic TV)
Survive This: Season 2 (entered by 9 Story Entertainment)
The Next Star III (entered by Tricon Films & Television)

Best Companion Website
Dance Academy (entered by Werner Film Productions)
Design Squad (entered by WGBH)
The Baxter Online Experience (entered by Smokebomb Entertainment)

And for the Family category, the following programs have been shortlisted:

Best Animated Series
Kaeloo (entered by Cube Creative Productions)
Bun&Bunee (entered by Bun&Bunee)
Horace in Slow Motion (entered by the Australian Broadcasting Corporation)

Best Non-Animated or Mixed Series
My Place (entered by the Australian Broadcasting Corporation)
Kaitangata Twitch (entered by Productionshed.TV)
The Next Star III (entered by Tricon Films & Television)

Best One-Off, Special or TV Movie
Vacation With Derek (entered by Shaftesbury Films)
Harriet the Spy: Blog Wars (entered by 9 Story Entertainment)
When Families Grieve (entered by Sesame Workshop)

Additional details about KidScreen Awards categories, eligibility, judging and entry process can be found at http://awards.kidscreen.com.

About The Author

Menu

Brand Menu